Dodany: 2011-01-03 07:24:40

Pielęgnacja zębówZęby kotów są bardzo ostre i drobniutkie. Narażone są na odkładanie się kamienia. Dotyczy to w szczególności kotów, które nie otrzymują do jedzenia suchego pokarmu. W naturze koty czyszczą zęby między innymi obgryzając kości upolowanych zwierząt.

 

W warunkach domowych jest to raczej niemozliwe, dlatego zatroszczmy się o dostarczanie kotu suchej karmy o dużych ziarnach lub odpowiednich zabawek gryzaków, które usuną z zębów kamień nazębny i płytkę nazębną. W sklepach coraz częściej mozna kupić również przysmaki dla kotów do czyszczenia zebów. Mają one specjalistyczne kształty, które umożliwiają kotu podczas gryzienia oczyszczenie zębów.

 

Wielu weterynarzy poleca specjalne szczoteczki i pasty do zębów. Jednak koty reagują na nie różnie. W żadnym wypadku nie stosujmy do pielęgnacji kocich zębów ludzkich szczoteczek i past. Może to tylko pogorszyć sytuację. Odkłądający się kamień nazębny może być przyczyną krwawienia dziąseł u kotów, brzydkiego zapachu z pyszczka, niechęci do jedzenia. W radykalnych sytuacjach kamień nazębny może być usunięty przez lekarza weterynarii, podczas zabiegu przeprowadzanego pod narkozą..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Pielęgnacja zębów
Nick: