Mimo tego, zę koty to ogromne czyściochy, to są miejsca, z którymi same sobie nie radza. Jednym z takich miejsc są uszy. Wterynarz opole i weterynarz gdańsk podkreślają, że podobnie jak w przypadku psów, uszy kota należy czyścić tylko doraźnie, w razie potrzeby.
Nie należy czyścić ich na zapas.
Do usuwania woskowiny z ucha kota służa wciki higieniczne. Woskowinę można rozmiękczyć specjalistycznymi płynami weterynaryjnymi. Ważne jest róznież delikatne wyczyszczenie ucha zewnętrznego kota, oczywiście jeśli zachodzi taka potrzeba. Uszy kota są bardzo delikatne. Narażone na przeciągi, insekty, bakterie mogą zacząć chorować.
Zwrócić uwagę nalezy przede wszystkim na zmianę zabarwienia woskowimy, drapanie się po uchu, pojawienie się strupów. Leczenie kocich uszu nie jest proste, dlatego powinien się tym zająć specjalista. Standardowo usuwanie wydzieliny z uszu kota powinno być wykonywane 1-2 w miesiącu. Jeśli nasz pupil przebywa na słońcu warto posmarować końcówki jego uszu kremem z filtrem, gdyż są mocno narażone na poparzenia.